انواع تخمه آفتابگردان

23/09/1399

انواع تخمه آفتابگردان و خواص آن


از سری تنقلات پر طرفداری که جایگاه خاصی در دورهمی ها دارد، تخمه است. در این محتوا می خواهیم درباره انواع تخمه آفتابگردان و خواص آن صحبت کنیم. 

تخمه آفتابگردان را به اسم تخمه طوطی می شناسیم، که دلیل آن ارادت خاص طوطی به این دانه دارد. اما اسمی که ما برایش انتخاب می کنیم به اسم تخمه فوتبالی است، حالا درباره تخمه فوتبالی که از مغذی ترین دانه ها محسوب می شود چه می دانید ؟


تاریخچه تخمه آفتابگردان:

حتما می دانید که این تخمه از گل های بزرگ و رسیده آفتابگردان تهیه می شود. بومیان آمریکایی اولین کسانی بودند که از این تخمه استفاده کردند. این تخمه برای اولین بار تقریبا حدود ۵ هزار سال پیش توسط این بومیان استفاده شد، اما مردم اسپانیا بعد از آن دوباره محصول اصلی مزرعه هایشان  همان تخمه آفتابگردان را به کشورشان برگشت داده و از آن استفاده کردند و به همسایگان خود نیز نحوه استفاده از آن را آموختند. در اصل کشور اسپانیا زادگاه تخمه آفتابگردان است که بومیان آمریکا برای اولین بار از آن بهره گرفتند. در حال حاضر کشورهایی چون اسپانیا و نیز کشورهای تازه استقلال یافته چون پرو، روسیه، چین و فرانسه از بزرگترین تولید کنندگان تخمه آفتابگردان هستند.


انواع تخمه آفتابگردان شامل :

تخمه آفتابگردان انواع مختلفی دارد، مانند : تخمه آفتابگردان سیاه، تخمه آفتابگردان دور سفید( تخمه کانادایی) و تخمه آفتابگردان رژیمی، که هر مدل طرفدار خودش را دارد. تخمه آفتابگردان سیاه با توجه به درصد روغن و تنوع، انواع متفاوتی دارد، مانند : تخمه آفتابگردان شمشیری، تخمه آفتابگردان روغنی و تخمه آفتابگردان بادامی.

تخمه آفتابگردان شمشیری و تخمه آفتابگردان روغنی از لحاظ شکل و طعم متفاوت هستند. از لحاظ ظاهری تخمه آفتابگردان کشیده تر از تخمه آفتابگردان روغنی است، تخمه آفتابگردان روغنی ریزتر و عریض تر و طعم چرب تر و خوشمزه تری دارد.


ویژگی های تخمه آفتابگردان:

این دانه مغذی سرشار از ویتامین E ( نوعی آنتی اکسیدان ) است. به همین علت میزان مصرف روزانه یک فنجان توصیه می شود، این دانه از اکسید شدن کلسترول و تاثیر منفی آن روی رگ ها و قلب جلوگیری می کند. به این گونه که باعث کاهش خطر سکته قلبی ناشی از گرفتگی رگ ها می شود. این تخمه نیز تاثیر ویژه ای روی غشای سلول های مغز و سلول های عصبی گذاشته و از تاثیر رادیکال های آزاد روی سلول جلوگیری می کند. وجود ویتامین E  در تخمه آفتابگردان از پوست در مقابل آسیب اشعه فرابنفش و مادون قرمز خورشید محافظت کرده و پوست دچار پیری نمی شود. 

تخمه آفتابگردان به دلیل داشتن سلنیوم مانع از ابتلا به سرطان می شود. علاوه بر این سلنیوم سبب فعال شدن عملکرد پروتئین هایی مانند گلوتیشن پراکسیداز شده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. ناگفته نماند که یکی از منابع اصلی منیزیم تخمه آفتابگردان است، این موضوع مشخص است که مصرف کلسیم برای سلامت استخوان بسیار مهم است، پس فراموش نکنیم که استخوان ها برای برای جذب کلسیم به منیزیم نیاز دارند.شرکت پوطار همواره در تلاش است با ارائه بهترین آجیل و خشکبار مشهد، و نیز بهترین بسته بندی آجیل و خشکبار یک میان وعده مغذی را برای شما فراهم آورد. با ورود به سایت پوطار ، شما می توانید علاوه بر مشاهده انواع تخمه آفتابگردان، از قیمت آجیل مخلوط مطلع شوید.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید