درباره فرآوری آجیل و خشکبار

13/09/1399

درباره روش فرآوری آجیل و خشکبار چه می دانید؟


می توان گفت که آجیل و خشکبار جزو خوراکی هایی هستند که ارزش غذایی بالایی دارند. بر پایه آخرین پژوهش ها، آجیل و خشکبار بسیار نقش مهمی در تامین سلامت بدن دارند. شاید خیلی از افراد بر این باور باشند که این قبیل مواد خوراکی فاقد ارزش غذایی هستند، اما باید متذکر بود که این مواد غذایی، سرشار از مواد معدنی، پروتئین و ویتامین های آنتی اکسیدان هستند. ناگفته نماند که مطالعات نشان می دهد که از مهمترین منابع غنی سلنیوم، مغزها هستند، که برای سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری بوده و خواص ضد سرطانی دارند. همچنین این دانه های خوراکی مملو از فسفر بوده که این ماده معدنی کمک بزرگی به ساخت استخوان ها و دندان ها می کند، و نیز وجود منیزیم در این ماده خوراکی در ایجاد تعادل در عملکرد ماهیچه ها و اعصاب نقش به سزایی دارد. فرآوری آجیل و خشکبار و ارائه محصولات با بسته بندی های جذاب و مدرن، کمک شایانی به مصرف گسترده این مواد مغذی و حفظ سلامت جامعه کرده است.


سالهاست که بسته بندی به عنوان ابزاری کارآمد بسیار مورد توجه کارشناسان علم بازاریابی قرار گرفته است. بسیار روشن است که با اجرای طرح های فرآوری و بسته بندی بهداشتی محصولات، در بازار جهانی، امکان رقابت با محصولات مشابه خارجی را خواهند داشت.

فرآوری آجیل و خشکبار به عنوان یک میان وعده با ارزش غذایی بالا، در ابتدا از کشت و برداشت میوه اولیه از باغ ها آغاز می شود. کیفیت محصول نهایی نشان دهنده کیفیت میوه برداشت شده است. بنابراین نکته ای که برای تولیدکنندگان فرآوری آجیل و خشکبار بسیار مهم است، کیفیت میوه اولیه بوده که برای فرآوری تهیه می شود.

در مرحله بعد بدست آوردن مغز میوه با گرفتن پوست آن انجام می شود، که به دو صورت دستی و مکانیزه صورت می گیرد. برای داشتن محصولی با کیفیت بهترین روش مکانیزه است زیرا یکنواخت بودن پروسه پوست گیری برای هر مغز و رعایت اصول بهداشتی در تولید بسیار مهم است.

سپس بعد از پوست گیری، مغزها را شسته  و باید عاری از هرگونه ذره اضافی باشند. در فرآیند پوست گیری به همراه مغزها ممکن است ذرات دیگر میوه نیز همچنان وجود داشته باشند، که این موضوع بر کیفیت محصول نهایی، آجیل و خشکبار تاثیر خواهد گذاشت.

در گذشته بسیاری از استانداردها رعایت نمی شد و خشک کردن مغزها به صورت دستی انجام می گرفت. امروزه با رعایت تمامی استانداردها، مغزها با دستگاه های مکانیزه در بالاترین کیفیت، خشک و فرآوری می شوند.

و در فرآوری نهایی، مغز خشک شده طی گذراندن مراحل مختلف، تبدیل می شود به محصول نهایی، همان آجیل و خشکبار، این فرآیند شامل طعم دار کردن و ترکیب چند مغز و غیره است. همچنین در این مرحله تفت دادن و برشته کردن مغزها نیز انجام می شود.

در خط تصفیه و بسته بندی آجیل و خشکبار، نخست در دستگاه بوجاری که دارای فیلتر و سیکلون می باشد، مراحل بوجاری و الک کردن انجام می شود، سپس برای تصفیه بهتر فرآیندهای تکمیلی روی مواد اعمال می شود، و با دستگاه شن گیر و دستگاه سیاه دانه گیر، تصفیه آجیل و خشکبار کامل می شود، و همچنین جهت زدودن گرد و غبار و براق شدن، آجیل را توسط نوار نقاله یا بالابر مورب به دستگاه پولیشر منتقل می کنند. آجیل و خشکبار آماده شده را با بالابر زد یا بالابر مورب به دستگاه بسته بندی هدایت می کنند. دستگاه هایی که برای بسته بندی آجیل و خشکبار مناسبند شامل : دستگاه های بسته بندی عمودی مثل دستگاه بسته بندی عمودی حجمی (عمودی پیمانه ای) یا دستگاه بسته بندی عمودی توزین دار مثل بسته بندی دو یا چهار توزین .

امروزه با تغییراتی که در دستگاه بسته بندی حجمی- پیمانه ای انجام گرفته، حجم پیمانه به صورت خودکار قابل تنظیم بوده و دیگر به تعویض پیمانه نیازی نیست. دستگاه بسته بندی عمودی- پیمانه ای اتوماتیک به نسبت مدل های بسته بندی عمودی توزین دار بسیار ارزان تر است. سپس بعد از اتمام مرحله بسته بندی، گام بعدی تولید، کارتن شدن و بسته بندی شیرینگ است. مدل دستگاه های بسته بندی شیرینگ قابل استفاده، شامل : شیرینگ دستی (تونل شیرینگ) و شیرینگ اتوماتیک می باشد.

پس از آن استفاده از کیسه های وکیومی برای بسته بندی، که دستگاه های وکیوم در دو مدل شامل: دستگاه وکیوم عمودی و یا دستگاه وکیوم افقی با داشتن تعدادی نازل متفاوت و میز متحرک، دارای توانایی انتخاب می باشند. 

در مراحل فرآوری و تصفیه و بسته بندی آجیل استفاده از انواع بالابری که کاربرد فراوانی دارند، بالابر هایی هستند مانند بالابر زد، بالابر مورب و نیز سیستم های انتقال دهنده نوار نقاله ای هستند، که می توان گفت نقش به سزایی در روند تولید دارند.

دو مدل از بسته بندی های آجیل بسیار کاربرد دارد: بسته بندی وکیومی و بسته بندی سلفونی.


بسته بندی وکیومی :

از مدل وکیوم مواد غذایی عمودی، انواع وکیوم های دو نازل و چهار نازل، کاربرد فراوانی دارند.


بسته بندی سلفونی :

استفاده از دستگاه عمودی حجمی، به دلیل اینکه باعث شکنندگی و آسیب به آجیل و مغز می شود، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، اما دستگاه بسته بندی عمودی توزین دار برای بسته بندی آجیل و خشکبار بسیار مناسب است.


شرکت پوطار همواره تلاش کرده است که بتواند با ارائه بهترین آجیل و خشکبار مشهد، و همچنین ارسال آجیل و خشکبار به سراسر ایران، یک میان وعده مغذی را برای شما فراهم کرده و سلامتی را برای مخاطبان آرزومند است.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید